تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

عرضه ابرخازن‌های نانویی بسیار کوچک با توان بالا

خازن
ابرخازن‌ها یکی از سیستم‌های ذخیره انرژی هستند که در چند سال اخیر به دلیل توانایی منحصر به فردشان در شارژ سریع (در حد چند ثانیه) با جریان بالا، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.

مهمترین مشکل بر سر راه توسعه‌ ابرخازن‌ها، انرژی پایین آنهاست. با توجه به توان بالا و نیز عمر چرخه‌ای بسیار زیاد ابرخازن‌ها، درصورتی‌که مشکل انرژی کمتر آنها نسبت به باتری‌ها حل شود، بدون شک جای باتری‌ها را خواهند گرفت. در این صورت دیگر نیازی نخواهد بود که برای شارژ موبایل، لپ تاپ و یا حتی اتومبیل‌های برقی، ساعت‌ها منتظر ماند.

بر این اسان محققان باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی تهران در تحقیقات آزمایشگاهی خود توانستند ابرخازن‌هایی را عرضه کنند.

سید ابراهیم موسوی فرد، عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی تهران در این باره اظهار کرد: در این تحقیق به کمک فناوری نانو و به روشی ساده، کره‌هایی چندلایه و توخالی با لایه‌هایی نانو متخلخل که متضمن مساحت سطح زیادی هستند، از فسفید مس و کبالت سنتز شده و کارایی آن در زمینه ساخت ابرخازن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: ابرخازن ساخته شده از این ماده (با توجه به ویژگی‌های ساختاری منحصربه‌فرد آن) می‌تواند انرژی قابل‌ مقایسه با باتری‌های لیتیومی در خود ذخیره کند. این ابرخازن اگرچه کوچکتر از یک بند انگشت است، اما به‌راحتی توانسته است در مرحله پایلوت، انرژی 32 عدد LED آبی‌رنگ (V3/2) آرایش یافته‌ را تأمین کند.

موسوی فرد خاطر نشان کرد: از آنجایی که کارایی انواع حسگرها، کاتالسیت‌ها، نانو راکتورها، پیل‌های سوختی، باتری‌ها و ابرخازن‌ها شدیدا تحت تأثیر شکل و ویژگی‌های ریزساختاری مواد تشکیل‌دهنده آنهاست، لذا طراحی و ارائه روشی ساده و ارزان‌قیمت برای تولید نانوساختارهایی از این قبیل با ساختاری منحصر به ‌فرد و نانومتخلخل در حوزه‌های ذکر شده بسیار حائز اهمیت است.

این محقق ادامه داد: افزون بر مورد ساخت ابرخازن‌ها، کره‌های توخالی، چندلایه و نانومتخلخل فسفید کبالت و مس تولید شده در این تحقیق به‌طور مستقیم در حوزه پزشکی و دارویی (جهت طراحی و ساخت سیستم‌های رهایش دارو، بایوحسگرها، نانورآکتورها)، حوزه انرژی (جهت ساخت پیل‌های سوختی، باتری‌ها) و صنایع شیمیایی (حسگرها، کاتالیست‌ها و فتوکاتالیست‌ها) نیز کارایی دارد.

این تحقیقات از سوی دکتر سید ابراهیم موسوی فرد عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز، سعید کمری کارشناس ارشد فیزیک از دانشگاه تربیت مدرس،  جواد شمسی عضو مؤسسه تحقیقاتی IIT ایتالیا و دکتر علی باکویی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اجرایی و نتایج آن در مجله Materials Chemistry A با ضریب تأثیر  8.9 منتشر شد.


١٤:٤٥ - 1396/10/19    /    شماره : ٦٩٥٦٧٢    /    تعداد نمایش : ٢١٣خروج
مناسبت ها

 

 

 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1038474
 بازدید امروز : 369
 کل بازدید : 6005403
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 8.3592