تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی جناب آقای ماجدی سفیر ايران در آلمان

سخنرانی جناب آقای ماجدی سفیر ج اا در گشایش نمایشگاه های چهار ماهه "مکاشفه و تماشا سفر به درون دنیای تشیع " در برلین

  جناب آقای ماجدی سفیر ج اا: دین اسلام بر سه پایه اصلی یکتا پرستی، پیامبری حضرت محمد و باور به جهان پس از مرگ نظیر اکثر ادیان دارای شاخه های مختلف گشت. امروزه دو مذهب شیعه و سنی شاخه های اصلی اسلام بر اساس همان سه پایه اصلی در جهان در کنار هم زندگی می نمایند.

یکی از راههای شناخت هر پدیده ای که می تواند بخشی از تحول و گذر زمان را طی سالیان متمادی نشان دهند، تصاویری است از انسان ها، ساختمان ها و آثار دیگری که به صورت تصویر در گذر زمان باقی مانده است. گرچه تصاویر ساکت و بی روح هستند، اما بخشی از حقیقت و تحول را در گذر زمان نشان می دهند.

نمایشگاه مکاشفه و تماشا که امروز شاهد افتتاح آن هستیم را باید در همین نگاه مشاهده کرد. با این حال باید توجه نمود که دنیای تشیع بسیار فراتر و گسترده تر و آثار تمدنی که دین اسلام به بشریت اهدا کرده است، بسیار فراخ تر و پرارزش تر از تصاویری است که مشاهده می شود.

تشیع مذهبی مبتنی بر فلسفه اسلام و وحدانیت، انسان گرایانه و عقل گرایانه بوده که توانسته آثار عظیم علمی، فلسفی، عرفانی، هنری و فرهنگی و نمایشی توام با شعر و ادب را به جهانیان عرضه بدارد.

فرهنگ شیعه، هنر انتقال مفاهیم عمیق مذهبی به شکل پویا و استفاده از عناصر مدرن را در دنیای جدید همواره ضبط کرده است. فضای باشکوه مدارس، مزارها، مساجد و سایر اماکن دینی دنیای تشیع با نشان هایی از تنوع خطوط و فنون اسلامی- ایرانی بر تارک کاشی و کتیبه های سقف و دیواره، به موازات نمونه صنایع و هنرهایی به مثال قالی ها و آیینه ها بر کف و دیوار، یک معنا را در ذهن مشاهده کننده تداعی می کند و آن هم باغ ایرانی است.

باغی که در نگاه ایرانیان باستان، تمثیلی از بهشت بوده است. می توان گفت حکایت زائران اماکن مقدس و طلاب دروس دینی در مدارس این شهرها که فراغت خود را با کتاب های دعا و آثار اخلاقی یا متون علوم متنوع در سایه این دیوارها و رواق ها پر می کنند، دیوارها و رواق هایی که تزئینات باغ ایرانی را به شکل هنرهای تجسمی بر پیکر دارند. زائران در فضای بهشتی منظر این بقاع متبرک و مطالعه میراث اخلاقی و اجتماعی این امامان ، چه چیزی را باز می جویند؟  به تفکر می نشینند و میان " مصداق " و " معنا " رابطه برقرار می سازنند تا به مرحله " دریافتن " برسند. در این فرهنگ، حافظه تاریخی و بازسازی آن نشان از یک چیز دارد: کوشش معقول و مستمر، اما این فرهنگ هرگز اجازه نمی دهد خشونت و هیچ چیز دیگری جایگزین آن کوشش معقول و مستمر گردد مگر مدارا و همزیستی مسالمت آمیز با دیگران.

 


١١:٤٥ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٥١خروج
مناسبت ها

 

 

 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1038485
 بازدید امروز : 455
 کل بازدید : 6005489
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 8.2969