تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش
دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران؛

جشن نیمه شعبان در خارج از کشور برگزار شد


 مراسم جشن خجسته سالروز میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) از سوی نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور با حضور دوستداران، شیعیان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم برگزار شد.

 

 این مراسم در کشورهای زیر برگزار شد:

کابل

مراسم جشن سالروز میلاد حضرت مهدی(عج) با حضور ایرانیان مقیم و کارکنان نهادهای جمهوری اسلامی ایران در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

در ابتدای مراسم که با شعر خوانی مجری آغاز شد، مهرانفر، استاد دانشگاه مفید و از همکاران سفارت به ایراد سخنرانی پیرامون وضعیت زمان ظهور آن حضرت پرداخت.

در ادامه این مراسم، حکیمی، از مداحان اهل بیت(ع) در افغانستان به مدیحه سرایی پرداخت.

بنگلادش

به مناسبت نیمه شعبان، مراسمی به همت رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش و با مشارکت انجمن مؤمنین بنگلادش برگزار شد.

سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در این مراسم با تبریک این ایام، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص نیمه شعبان، اظهار کرد: نیمه شعبان، مظهر امید به آینده است؛ یعنی همه امیدهایی که ما به چیزی پیدا می‌کنیم، ممکن است بشود، ممکن است نشود؛ امّا امید به اصلاح نهایی به‌ وسیله‌ ولیّ مطلق حضرت حق، حضرت صاحب‌‌‌‌الزّمان (عج) امید غیر قابل تخلف است.

زیمبابوه

جشن میلاد خجسته حضرت مهدی(عج) با حضور کارکنان سفارت و خانواده های آنان، شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور اسلامی زیمبابوه، برادران اهل تسنن، دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و شیعیان لبنانی، هندي و پاكستاني و ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات مسجد آل محمد(ص) شهر حراره برگزار شد.

رایزنی فرهنگی ایران با اشاره به آيات قرآن كريم در مورد وراثت مستضعفان و برقراری حكومت صالحان گفت: اين وعده الهي است كه خداوند به آن اشاره کرده و محرومين و مستضعفين جهان را بدان نويد داده است.

مرتضی کریمی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه به اعتقاد ادیان مختلف به ظهور منجی بشریت اشاره کرد و ویژگی‌های مختلف ائمه(ع) از منظر روایات و احادیث برشمرد.

سریلانکا

مراسم جشن میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) با حضور زائری، سفیرکشورمان و ایرانیان مقیم در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کلمبو برگزار شد.

کاظمی، نماینده جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در کلمبو به بیان زندگینامه حضرت مهدی(عج)، اعتقاد به وجود امام زمان(عج) و مهدویت، اهل سنت و شیعیان، پیروان ادیان الهی پرداخت.

در ادامه این مراسم، اشعار و سرودی در مدح حضرت مهدی(عج) خوانده شد.

گرجستان

همزمان با نیمه شعبان، مراسم جشنی با حضور مسلمانان مقیم تفلیس همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء در مسجد اهل بیت(ع) شهر تفلیس گرجستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و شیخ رامین ایگیدوف، رییس اداره مسلمانان و میهمانانی از ترکیه و جمهوری آذربایجان در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند.

حجت‌الاسلام تقوی در سخنانی ویژگی‌های شخصیتی امام زمان(عج) را تشریح کرد و به بیان مطالبی پیرامون مهدویت و انتظار پرداخت.

وی افزود: با ظهور حضرت مهدی(عج) عدالت در جهان فراگیر و حکوت عدل توسط آن حضرت دایر می‌شود.

 

قزاقستان

جشن میلاد مسعود قائم آل محمد(ص)، با حضور صابر، سفیر و علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، کارکنان سفارت و ایرانیان مقیم برگزار شد.  

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد، سپس کبریایی‌زاده با اشاره به آیه 105 سوره انبیاء و همچنین آیه 28 سوره قصص گفت: این دو آیه بشارت است به اینکه حکومت ظالمان پایدار نخواهد بود و نویدی است به مستضعفان و صالحان که آنها وارثان زمین خواهند بود.

وی در بخشی دیگر از سخنانش، به بیان ویژگی‌ها و خصوصیات صالحان از دیدگاه روایات پرداخت.

این مراسم با برنامه‌های متنوعی از جمله قرائت دکلمه و برگزاری مسابقه با موضوع امام زمان(عج) به پایان رسید.

چین

با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مجمع دانشجویان پکن، مراسم جشن نیمه شعبان همزمان با ولادت حضرت امام عصر(عج) با حضور جمعی از ایرانیان مقیم چین و دوستداران این حضرت در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

امیر حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، محمد کشاورززاده، سفیر ایران در چین، دانشجویان، تجار، دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت و خانواده‌های آنها در این مراسم حضور داشتند.

وفایی، رایزن فرهنگی ایران در چین در این مراسم از پیامبران به عنوان رهبران آسمانی یاد کرد که برای هدایت بشر برگزیده شده‌اند.

وی همچنین، گفت: در تکامل انسان و عالم هستی، خداوند پیامبران و سپس ائمه عصمت و طهارت به عنوان حجت خدا روی زمین و دیگر اولیای خودش را مقرر کرد که به تعامل و ترقی انسان کمک کنند.

وفایی تصریح کرد: اعتقاد به مهدویت و منجی آخر زمان در تمام ادیان الهی بی هیچ شبه‌ای وارد شده است و دلیل آن این است که آدمی به امید و رجا زنده است؛ بنابراین مسیحیان و یهودیان نیز همانند مسلمانان به منجی آخر زمان اعتقاد راسخ کردند.

وی افزود: اعتقاد به مهدویت یکی از اصول اساسی عدالت گستری و خیزش علیه ظلم، ستم، استکبار و ناتوحیدی است و حکومت غیر توحیدی جز ظلم، ستم، فجر و فسوق چیز دیگری نیست.

وفایی از عید نیمه شعبان به عنوان سرآمدترین اعیاد نام برد و گفت: برکات معنوی این عید هموار بر ایران اسلامی ساری و جاری بوده است به طوری که در هفت سال دفاع مقدس با نام حضرت مهدی(عج)، شاهکارهای عظیمی آفریده شد.

تجلیل از عباس علیخانی، از جانبازان هفت سال دفاع مقدس، اجرای برنامه‌ها و مسابقه‌های فرهنگی با مشارکت ایرانیان مقیم چین از دیگر بخش‌های این مراسم بود.


آتن

مراسم جشن میلاد امام زمان(عج) با حضور مجید مطلبی شبستری، سفیر جمهوری اسلامی ایران، کارکنان سفارت به همراه خانواده‌هایشان، ایرانیان مقیم و دانشجویان در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی ایران در آتن با اشاره به اهمیت و فلسفه انتظار گفت: منتظر به کسی گفته می‌شود که از وضع موجود ناراحت و ناراضی است و برای ایجاد وضع بهتر تلاش میکند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه، افزود: ضرورت همکاری و مبارزه با ظالمین و مسببان وضع بد جهان و خود سازی و جلب نظر و آمادگی خود و دیگران برای شکل گیری وضع خوب جهان و حکومت جهانی مهدی موعود(عج) یکی دیگر از فلسفه‌‎های انتظار است.

در پایان این مراسم، علاوه بر گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، سرودهایی در مدح امام زمان(عج) اجرا شد.


عمان

 

به مناسبت نیمه شعبان، سالروز میلاد با سعادت حضرت صاحب الزمان(عج) مراسم جشنی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در عمان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا نوری شاهرودی، سفیر و دیپلمات‌های کشورمان و سایر مسئولان نهادهای جمهوری اسلامی ایران و ایرانیان مقیم در سلطنت عمان برگزار شد، حجت‌الاسلام نورالدینی به مولودی‌خوانی پرداخت.

در این مراسم، حجت‌الاسلام مجتبی راشدی پیرامون مفهوم انتظار فرج حضرت ولی(عج) و عدل به ایراد سخن پرداخت.

همچنین، مسلمانان به مناسبت نیمه شعبان در حسینیه‌های مختلف این کشور به شادی و سرور پرداختند.


بانکوک

مراسم جشن نیمه شعبان، میلاد حضرت ولی عصر(عج) با حضور دوستداران و عاشقان اهل بیت(ع) در مسجد صاحب الزمان(عج) شهر بانکوک برگزار شد.

حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران در این مراسم با اشاره به انتظار و ویژگی‌های منتظر در عصر حاضر گفت: اعتقاد به منجی از مشترکات ادیان مختلف است و اسلام دیدگاه متعالی و گسترده‌ای به مفهوم انتظار دارد.

وی با اشاره بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و حضرت امام(ره) در خصوص انتظار فرج اظهار کرد: شناخت امام زمان(عج) و خودسازی و تهذیب نفس از بُعد فردی و تربیت نسل منتظر و تقویت دینداری در جامعه از وظایف منتظر و اصول بهره مندی انسان از فرهنگ انتظار مهدوی است.

حسنخانی در ادامه به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره و آن را از مصادیق زمینه‌ساز مقدمات ظهور حضرت ولی عصر(عج) توصیف کرد.

وی با اشاره به حادثه سیل اخیر در ایران ظهور یکپارچه مردم، روحانیون، نیروهای جهادی، سپاه پاسداران، ارتش، حمایت شیعیان عراق با حرکت و برپایی موکب‌های اربعین حسینی را از مصادیق فرهنگ ناب محمدی(ص) و اندیشه مهدوی و امید به فرج و ظهور برشمرد.


اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی و با مشارکت جمعیه موالی اهل بیت(ع)، مراسم جشن میلاد امام زمان(عج) در مرکز شیعیان اتیوپی برگزار شد.

شیخ محمد طاهر، استاد دانشگاه و مدیر جمعیه موالی اهل بیت(ع) سخنان خود را به زبان امهری درباره ضرورت بزرگداشت نیمه شعبان و نیز شناخت امام زمان(عج) بیان کرد.

حیدری، رایزن فرهنگی ایران در باره وظایف شیعیان در زمان غیبت آن حضرت گفت: وظیفه عموم شیعیان در زمان غیبت حضرت مهدی(عج) تلاش در راه نشر اسلام محمدی(ص) است و وظیفه دانشمندان و علمای شیعه نیز اجتهاد بر اساس اصول مصرح در کتاب و سنت نبوی و جلوگیری از جمود فکری و انسداد در مسیر فقه پویای شیعی است.

شیخ احمد ابراهیم، از شیوخ متصوفه اتیوپی نکاتی در باره فضائل اهل بیت(ع) و نیز اشعاری را در مدح حضرت مهدی(عج) بیان کرد.

در ادامه این مراسم، محمد علی یوسف، استاد و محقق شیعی از ایالت سومالی اتیوپی و شیخ نذیرسید نور، محقق شیعی و رییس سابق دادگاه شریعت ایالت سومالی اتیوپی در باره رسالت امام زمان(عج) در زمان ظهورش سخنرانی کردند.


 

ادامه دارد ...

 

 


١٣:٣٩ - 1398/02/02    /    شماره : ٧٢٨٩١٤    /    تعداد نمایش : ٥١خروج
مناسبت ها

 


 
 

 

 
 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1141495
 بازدید امروز : 117
 کل بازدید : 6447122
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 8.1250