تصاویر ایران

مشاهير و چهره‌های ماندگار

مقالات همايش

دانشجویان

مجله الکترونیکی

نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن عيد غدير خُم در خارج از كشور برگزار شد

 
مراسم جشن عيد غدير خُم به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي كشورمان و با حضور عاشقان و محبان اهل بيت (ع) و ایرانیان مقیم در خارج از كشور برگزار شد.

 

 اين مراسم‌ها در كشورهاي ذيل برگزار شد:

غنا

به مناسبت عید سعید غدیر خُم، کنفرانس یک روزه «غدیر و رهبری اسلامی؛ نقش روشنفکران مسلمان»، 18 شهريور با حضور مالکی، سفیر کشورمان، علماء، اساتید مسلمان دانشگاه آکرا و کوماسی، ريیس دانشگاه اسلامی غنا، مدیر حوزه علمیه اهل بیت (ع) آکرا، نمایندگان دفتر امام کل مسلمانان، امام شیعیان و ريیس انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه‌های غنا در محل رايزني فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در غنا، برگزار شد.

مالکی در سخناني، با اشاره به اهمیت واقعه مهم تاریخی اسلام عيد سعيد غدير اظهار كرد: اميد است تا مقالاتی که در این کنفرانس ارائه می‌شود، بتواند در آگاهی بخشی مسلمانان غنا از این رویداد بی‌نظیر اسلامی مؤثر و مفید باشد.

شیخ سعید آناس ساندو، کارشناس روابط بین‌الملل و محقق مرکز تحقیقاتی صلح غرب آفریقا به نظم جهانی و نقش رهبری اسلامی اشاره كرد و با مقدمه‌ای از نظم نوین جهانی و شرح تاریخی آن در روابط بین‌الملل، پیام غدیر را در برابر نظم نوین جهانی، یگانه راه حل دانست.

وي شناخت صحیح رهبری امت‌های جهان را با توجه به نگرش گسترده اسلام از روابط بین‌الملل، حیاتی دانست و مسأله تبلیغ و بنیان نهادن دین اسلام توسط پیامبر اکرم (ص) را مورد دقت قرار داد و آن را در نظم نوین جهانی تحلیل كرد.

عثمان محمد، استاد و مدیر بخش فرهنگ و تحقیقات مؤسسه مطالعات آفریقایی دانشگاه لگون آکرا با مقدمه‌ای در خصوی ورود اسلام به آفریقا رهبری اسلامی را از منظر فرهنگ و ارزش‌های آفریقایی مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

یعقوب پلیگا، مدیر و استاد دانشکده فنی کوماسی سخنان خود را با عنوان تحلیلی روشنفکرانه از واقعه غدیر و اهمیت آن برای رهبری اسلامی ارائه كرد.

در ادامه اشعاری در مدح واقعه غدیر خُم سروده شد و شیخ سیبویه ذکریا، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه کوماسی نیز در حمایت از نسل کشی مسلمانان میانمار و به شهادت رساندن آنها، پیام همبستگی و همدردی مسلمانان غنا را با مسلمانان مظلوم میانمار و آمرین و عاملین این واقعه اسفناک  را محکوم كرد. شیخ کمال الدین، امام شیعیان غنا نیز ضمن تبریک عید غدیر پیرامون این واقعه مهم در اسلام مطالبی را بیان كرد.

همچنين، مراسم جشن عید سعید غدیر خُم، 17 شهریور با حضور هیأت اعزامی از مجمع جهانی اهل بیت (ع)، حجت‌الاسلام فاکر میبدی، استاد حوزه علمیه قم و علیزاده، ریيس اداره کشورهای آفریقایی مجمع از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت رایزنی فرهنگی كشورمان در غنا، برگزار شد.

مالکی سفیر كشورمان، با اشاره به آیاتی از قرآن کریم پیرامون امامت و ولایت حضرت علی(ع) واقعه غدیر خم را مورد بررسی قرار داد.

در ادامه برنامه دو تن از دانش آموزان مدرسه ایرانی اشعاری را در مدح مقام والای حضرت امیرالمؤمنین (ع) به زبان فارسی و انگلیسی سرودند.

حجت‌الاسلام فاکر میبدی، استاد حوزه علمیه قم نیز در سخنرانی خود ضمن تبریک عید سعید غدیر به کلیه ایرانیان مقیم در این کشور پیرامون اهمیت عید غدیر و امامت و ولایت معرفی شده از سوی پیامبر اکرم (ص) در روز غدیر خم نکات مهمی را بیان كرد.

قزاقستان (آلماتي)

آيين بزرگداشت «عيد سعيد غدير» با حضور جلالي كياسري، وابسته فرهنگي كشورمان، سركنسول كشورمان و ايرانيان شهر آلماتي در محل سالن اجتماعات وابستگي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلماتی، برگزار شد.

جلالي كياسري ضمن قرائت بخشي از شاهنامه، گفت: اين فرازها در شاهنامه، نشان از مهر و دلدادگي ايراني‌هاي آن روزگار به جايگاه ارزشمندِ پيشواي پارسايان و پرهيزكاران دارد. 

وابسته فرهنگي كشورمان با اشاره به شخصيت والاي امام علي (ع) گفت: پيام راستين دين و گوهر شايسته و رهايي بخش آموزه‌هاي ديني، مهر و مردمي و عشق و دوستي با يكديگر است.

تركمنستان (عشق آباد)

جشن عید سعید غدیر خُم، 17 شهريور با حضور کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران، معلمان مجتمع آموزشی، نمایندگان و روسای ادارات ایرانی مقیم، ایرانیان مقيم و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت و عاشقان مولی الموحدین حضرت علی (ع) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در مسجد فاطمه زهرا (س) این شهر برگزار شد.

اين مراسم با اقامه نماز جماعت آغاز و با تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد ادامه يافت. ابوالقاسمي، رايزني فرهنگي كشورمان در سخناني، گفت: پیامبر اکرم (ص) خاتم پیامبران و آخرین فرستاده خداوند برای گذشتگان و فاتح و بازکننده ولايت و امامت برای آیندگان است.

وي با اشاره به جايگاه امامت گفت: حضور اهل بیت (ع) در كنار قرآن كريم، برای تبیین و تفسیر دین لازم و ضروری است و امیدوار هستیم زمین و زمان آماده بشوند برای روزی که حضرت مهدی (عج) ظهور يابند و بتواند آن خلافت الهی را در بحث سیاسی هم به مرحله اجرا دربیاورد.

در ادامه مراسم، اشعاری در وصف بزرگی مولا علی (ع) به زبان فارسی و آذری قرائت شد كه مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

همچنين، مراسم جشنی با حضور سفير و رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان و فارسي‌آموزان و خانواده‌هاي آنان در سالن اجتماعات رايزني فرهنگي كشورمان در عشق‌آباد برگزار شد.

ابوالقاسمي، رايزن فرهنگي كشورمان در عشق‌آباد طی سخنانی، گفت: عبد سعيد قربان يكي از بزرگترين عيدهاي جهان اسلام است. عيد بندگي خدا، عيد همدلي، عيدي كه همه دلها به هم نزديك مي شود و عيدي كه خاطره حضرت ابراهيم (ع) زنده مي‌شود.

وی افزود: در اين ايام مردم مسلمان به حج مي‌روند. ما آرزومنديم همه مسلمانان به روي هم لبخند بزنند، همديگر را دوست داشته باشند و یار و یاور هم باشند، دست‌ها را بر دست هم بگذارند و قلب‌ها و دل‌ها را به خدا بسپارند.

رایزن فرهنگی كشورمان با قرائت قطعه شعری اظهار امیدواری کرد همه مسلمانان پیروان خوبی برای جهان اسلام باشند.

همچنين، سفیر كشورمان در ترکمنستان با تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي بين دو كشور گفت: سفارت و رايزني فرهنگی ايران همواره در زمينه همكاري‌هاي فرهنگي بيشتر بين دو ملت تلاش مي‌كنند. ما دو كشور همسايه هستيم و بايد زبان و فرهنگ همديگر را بهتر بشناسيم و ميزان تعاملات و دوستي‌های ما فراتر از آن چیزی که هست، باشد.

در ادامه، اشعار و مقالاتي به مناسبت اين اعياد به زبان‌هاي فارسي، روسي، تركمني و انگلیسی توسط فارسي‌آموزان قرائت شد و فارسي‌آموزان به اجراي نمايش پرداختند.

در بخش ديگري از مراسم از برندگان مسابقه مقاله و نقاشي با موضوع عید قربان تقدير و به نفرات اول دوره های ترجمه، گواهینامه آموزشی اعطاء شد.

گفتني است در حاشيه برگزاري اين مراسم، نمايشگاهي از نقاشي‌ها، دست‌نوشته‌ها و مقاله‌هاي فاسي‌آموزان برپا شده بود كه مورد استقبال عموم فارسي‌آموزان قرار گرفت.

استانبول

مراسم جشني به مناسبت عید غدیر خُم، 18 شهريور با حضور ایرانیان مقیم استانبول، شیعیان، علمای شیعی، اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول، کارکنان و معلمین مجتمع آموزشی فجر ایرانیان 1 و 2 با همکاری وابستگی فرهنگی كشورمان در مسجد والده خان استانبول، برگزار شد.

بختیار اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول عید سعید غدیر خم را به همه مسلمین و دوستداران اهل بیت (ع) تبريك گفت.

سپس، حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی، نماینده جامعةالمصطفی (ص) العالميه در استانبول در سخناني، در خصوص واقعه غدیر خُم و آغاز امامت و ولایت به ايراد سخنراني پرداخت.

وی در ادامه فاجعه انسانی و نسل کشی مسلمانان در میانمار را محکوم و همه این وقایع را از بی دینی و بی ایمانی دانست.

در ادامه مراسم، مداحان به مدیحه سرایی و شعرخوانی در باب این روز بزرگ و عید امامت و ولایت و حضرت امیرالمومنین علی (ع) پرداختند.

پكن

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم، 17 شهريور و با حضور سفیر، محمد رسول الماسیه رایزن فرهنگی كشورمان و ایرانیان مقیم، به همت رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در پکن، برگزار شد.

الماسیه در سخناني، به قرائت قطعه شعری از ابوعلی سینا پزشک حاذق ایرانی در وصف حضرت علی (ع) پرداخت.

حجت‌الاسلام علی اکبر عطاران، از كارشناسان ديني با اشاره به ابلاغ خطبه غدیر توسط حضرت جبرئیل به پیامبر اكرم (ص)، به تشریح ماجرای خطبه غدیر پرداخت.

وي به ویژگی های رهبری حضرت علی (ع) اشاره كرد و گفت: ویژگی‌های شخصیتی و مدیریتی حضرت علی (ع) از جمله عدالت، شجاعت، روحیه اجتماعی و مردمداری در دنیا بی نظیر است.

فيليپين

مراسم جشن عید غدیر خُم، با حضور مسلمانان فیلیپینی ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد.

اين مراسم با تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد آغاز شد و با سخنراني تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین در خصوص مقام والاي امام علی (ع) ادامه يافت.

وي امام علي (ع) را یک نمونه بارز از رهبری جامعه اسلامی دانست و گفت: تقوا و عدالت از صفات بارز امام علی (ع) است و برای همین نه تنها شیعیان، بلکه اهل سنت و دیگر ادیان نیز از آن حضرت به عنوان شخصیت والا و گرانقدر یاد می‌کنند.

 حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا اکبری، رییس کالج بین المللی المصطفی در سخناني، ماه ذیحجه را از ماه‌های پُر ارزش خواند و گفت: عید غدیر بزرگترین عید مسلمانان است.

برگزاري مسابقه، اجرای موسیقی زنده و نواختن سه تار و قرائت غزل زیبایی در مدح حضرت علی (ع) از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

آتن

مراسم جشن عید سعید عید غدیر خم، 18 شهريور با حضور مجید مطلبی شبستری، سفیر و علی محمد حلمی، رايزن فرهنگي كشورمان، عاشقان امامت و ولایت در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

اين مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز و سپس، کلیپی از بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالي) در مورد عید غدیر و سروده های زیبایی از شاعران و مداحان کشورمان پخش شد.

حلمي در سخنانی، تحت عنوان غدیر نقش امامت در تداوم رسالت پیامبر اکرم(ص)، گفت: واقعه غدیر برای جهان اسلام بسیار حائز اهمیت است.

رايزن فرهنگي كشورمان به تشریح این واقعه مهم تاریخی و خطبه پیامبر گرامی (ص) در این روز پرداخت.

در ادامه اين مراسم، در مدح امام علی( ع) و رخ‌داد تاریخی غدیر، اشعار زیبایی سروده شد.

بنگلادش

جشن عید سعید در سفارت جمهوری اسلامی ایران در داکا پايتخت بنگلادش برگزار شد. در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی برگزار شده بود، سفیر جمهوری اسلامی ایران و اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی، تعدادی از روحانیون شیعه بنگلادشی، جمع دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در بنگلادش، طلاب واستادان جامعه المصطفی و جمعی از خانواده های ایرانیان مقیم حضور داشتند.

اجراء تواشیح، دکلمه و خواندن اشعار در منقبت مولی الموحدین علی (ع)، تبیین خطبه پیامبر اسلام (ص) در غدیر خم و سخنرانی درباره جایگاه امامت و ولایت، اهداء جوایز و در نهایت اجراء مراسم قوالی در نعت و منقبت پیامبر و امام متقین حضرت امیر (ع) از جمله برنامه های اجرا شده دراین مراسم بود.

 


٠٩:٤٦ - 1396/06/20    /    شماره : ٦٨٥٦١٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٤خروج
مناسبت ها

 

 
 

 

 

 
 
 
 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1276240
 بازدید امروز : 987
 کل بازدید : 5634710
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 6.8750